CENGİZ ÇİÇEK

Özgeçmişi

1972 yılı Sapanca, Sakarya doğumluyum.

İlk ve orta Öğrenimimin ardından lise eğitimimi Sapanca METEM´de aldım. Lisans eğitimimi 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik alanında tamamladım. Mesleki ve akedemik kariyerimi tamamlamak üzere 1996 yılında, İngiltere`ye giderek Hamersmith & West London College`Akademik ingilizce eğitimimi 1997 yılında tamamladım.1997-1999 yılları arasında, London Hotel School´da, Turizm ve Otel Yönetimi (LHS post graguatein Hotel ve Motel Hospitality Mamagement) alanındayüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Ticari hayatıma daha iyi yönetebilmek için 2012 yılında "İş yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği" programları ve BTEC QUALIFICATION L3 (Business Management and Technology Education Council) eğitimini The Univercity of Manchester'da aldım.

İngiltere'deki kariyer eğitimlerim sürecince 2002-2022 yılları arasında 3 farklı restoran işletmeciliği yaptım. Bunun yanı sıra, 2004 yılından bugüne kadar İngiltere'deki eski ve tarihi bina satın alarak restorasyon çalışmaları yapıyorum.

Tüm bu ticari faaliyetlerimin yanı sıra finans ve ticari danışmanlık hizmetleri de verdim. Türkiye'deki ticari faliyetlerime kardeşlerim ile birlikte Sapanca'da Didi Otel markasıyla turizm ve inşaat alanlarında hizmet vermeye devam ediyorum. 

Siyaset alanına olan ilgim 2002 yılında İngiltere'de Sosyal Demokrat Parti (Labour Party) ile başladı. Söz konusu partide 15 yıl yönetici olarak çalıştım. bu süreçte siyaset ve sosyal yardımlaşma alanlarında pek çok uluslararası konferanslara katılarak, kişisel gelişimime katlı sağladım. edinmiş olduğum bilgi ve tecrübelerimi memleketimde değerlendirerek katkı sağlamak üzere 2015 yılında CHP ailesine katıldım. 2017 yılında CHP Sapanca İlçe Başkanlığına seçildim. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Sapanca Belediye Başkanlığı için aday oldum. 2019 yılında 2.ci dönem İlçe Başkanlığına seçildim. 2020 yılında Kurultay Delegesi oldum. 

Sosyal yardımlaşmaya duyduğum hassasiyet nedeniyle 1999 Sakarya depreminde ailemin de desteği ile 3 uçak yardım malzemesini İngiltere'den ulaştırdım. Halen üyesi olduğum OXFAM Vakfı (İngiltere) aracılığı ile iç savaş, açlık ve salgın hastalıkların yaşandığı ülkelere destek olmaya devam ediyorum. 

2013 yılında ayrıldığım İngiliz eşim sebebiyle, 2000 yılından bu yana TC vatandaşlığımın yanında Britanya vatandaşıyım. 

Callum Deniz (24) ve Molly Behice Patricia (21) adlarında iki çocuk babasıyım.